5 stereotypów o pożyczkobiorcach – co jest mitem a co prawdą?

Przez ostatnich kilka lat nastąpił gwałtowny rozwój sektora pozabankowych pożyczek gotówkowych udzielanych przez internet. Nie byłby on możliwy, gdyby na tego rodzaju produkty finansowe nie było tak dużego popytu. Aby zrozumieć fenomen popularności pożyczek online, najlepiej jest przyjrzeć się profilowi osób z nich korzystających. Jak się okazuje, jest on często zupełnie odmienny od powszechnego wyobrażenia o „internetowych pożyczkobiorcach”. Poniżej rozprawimy się z krążącymi na ich temat stereotypami.

 

  • Pozabankowe pożyczki biorą tylko ludzie bezrobotni i o niskich dochodach

 

MIT. Powszechnie uważa się, że osoby o stałym zatrudnieniu i przyzwoitych dochodach chodzą po pożyczki wyłącznie do banku, natomiast z usług firm pożyczkowych korzystają tylko ci, którzy z banku odeszli z kwitkiem. Owszem, często tak się dzieje, ponieważ firmy pożyczkowe stosują mniej rygorystyczne zasady udzielania pożyczek i chętnie wyciągają pomocną dłoń do ludzi z problemami finansowymi. Jednak jak pokazuje badanie przeprowadzone przez Związek Firm Pożyczkowych, aż 72% wszystkich pożyczkobiorców pracuje na etacie lub prowadzi własną działalność gospodarczą. Co więcej, aż 38% osób pożyczających w sektorze pozabankowym ma dochody powyżej 3000 zł.

 

  • Po pożyczki online sięgają osoby niewykształcone

 

MIT. Internetowe pożyczki odznaczają się prostotą i nie wymagają nawet wizyty w placówce, jednak niektóre z nich są droższe od pożyczek bankowych. Z tego względu można sądzić, że sięgają po nie tylko osoby o niskim wykształceniu, które nie do końca rozumieją warunków i kosztów jej zaciągania. Jednak jak pokazują badania, większość klientów firm pożyczkowych ma wykształcenie średnie lub wyższe. To oznacza, że doskonale rozumieją oferty kredytowe, a ich wybór pożyczki pozabankowej jest przemyślany i świadomy.

 

  • Pożyczki przez internet zaciągają osoby zadłużone i zdesperowane

 

Częściwo MIT i częściowo PRAWDA. Wiele osób zapomina, że firmy pożyczkowe zarabiają tylko wtedy, jeśli pożyczki zostają im zwrócone. Nie zależy im więc na klientach, których sytuacja finansowa nie pozwala w terminie oddać zobowiązania. Właśnie dlatego większość z nich sprawdza swoich klientów w BIK i ogólnopolskich bazach dłużników, dzięki którym mogą ocenić ich wiarygodność i zdolność kredytową. Z drugiej strony firmy pożyczkowe nieco łagodniej niż banki traktują osoby zadłużone i dlatego często udzielają pożyczek osobom, które mają już zaciągnięte kredyty w banku lub po prostu mają przejściowe kłopoty finansowe.

 

  • Klientami firm pożyczkowych są głównie kobiety

 

PRAWDA. Większość statystyk pokazuje, że częściej po pożyczki online sięgają kobiety. Można to jednak dość łatwo wytłumaczyć, ponieważ krótkoterminowe pożyczki służą zwykle do pokrywania pilnych i raczej bieżących wydatków, a przecież w większości gospodarstw domowych zajmują się nimi właśnie kobiety. To one pilnują terminów płatności rachunków, zaopatrują dom w niezbędne produkty, to one wreszcie robią codzienne zakupy, śledzą promocje i chętniej korzystają z wyprzedaży. Właśnie z tych powodów pewnie częściej od mężczyzn potrzebują dodatkowej gotówki.

 

  • Pożyczki online nie są popularne wśród osób młodych

 

MIT. Choć największą grupą pożyczkobiorców są ludzie po 40 roku życia, to jednak niemal 40% osób zaciągających pożyczki online nie ukończyło jeszcze 30 lat. Trudno się temu dziwić, skoro to właśnie osoby młode najwięcej czasu spędzają w Internecie, a więc doskonale się po nim poruszają i potrafią korzystać z oferowanych w sieci usług. Warto także dodać, że coraz więcej pożyczek jest oferowanych przez urządzenia mobilne, które największą popularnością cieszą się wśród osób młodych. Możliwość szybkiego pożyczenia pieniędzy przez internet jest dla nich zdecydowanie dużo wygodniejsza i atrakcyjniejsza niż strata czasu na tradycyjne chodzenie po bankach i wypełnianie stosu dokumentów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii pogodnefinanse i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *