Duża ilość osób słysząc o aspekcie planowania budżetu domowego bez wątpienia dostaje gęsiej skórki bądź wzrusza ramionami. Faktem jest, iż niektórzy buntują się oraz mówią, iż kilka razy próbowali, ale tak naprawdę nigdy nic z tego nie wynikało. Należy mieć na uwadze, że bardzo często mylimy planowanie budżetu z spisywaniem wydatków. To na tej podstawie wyciągają wniosek. W takiej sytuacji zauważą jakie jest to czasochłonne.

Istota budżetu domowego

Budżet domowy oraz spisywanie wydatków bardzo często wrzucane są do tak zwanego jednego worka. Należy mieć na uwadze, że opinie są zróżnicowane. Spisywanie wydatków jest powrotem do przeszłości, a dokładniej mówiąc jej dokumentowania.

Umożliwia to nam poznać realne koszty życia, jak i również udokumentować wydatki nieregularne (wszystkie). Po pewnym czasie spisywania wszelkich wydatków daje nam odpowiednio patrzeć na zawartość portfela. Najważniejsze, żeby zaznaczyć gdzie takie pieniądze oraz w jakiej wysokości zostały wydane. Rachunek kosztów da nam od razu do myślenia.

Planowanie budżetu

Planując oraz realizując budżet to przede wszystkim  przejmujemy kontrolę nad swoimi finansami. Zatem aktywnie planujemy wydanie naszej gotówki. Na bieżąco weryfikujemy na co możemy sobie w danej chwili pozwolić. Pracując z budżetem mamy realny wpływ na całościową poprawę sytuacji finansowej.

Dodatkowo umożliwi nam to oszczędzanie. Nie należy zapominać, iż spisywanie wydatków jest niezwykle istotne, ale jest jednym z głównych elementów wszystkich finansów osobistych. Umożliwia między innymi realnie zaplanować całościowy nasz budżet. Jeżeli znamy obecną wysokość kosztów to zdecydowanie łatwiej możemy zaplanować w ramach naszej pracy plan domowego budżetu.

Domowy budżet na nowy rok

Nowy Rok ukierunkowuje nas na zupełnie nowe plany – również dzieje się to w kwestiach finansowych. Wiele osób preferują strategię tak zwanych małych kroków, jednak muszą być one w konsekwentny sposób wdrażane. Dodatkowo nie uznają one tak zwanych jednorazowych zrywów. Faktem jest, że przystąpienie do takich realizacji to bez wątpienia objaw słomianego zapału. W związku z czym ludzie nastawieni są na bardzo szybkie osiąganie efektów, gdzie tak naprawdę zniechęcają się po kilku dniach.

Podsumowując

Nowy rok to bez wątpienia idealny czas na zmianę wszelkich nawyków nastawionych na prowadzenia naszego budżetu domowego. Wiele osób żyje od wypłaty do wypłaty w nadziei, iż jakoś to będzie. W związku z czym należy wprowadzić liczne modyfikacje. Spisywanie wydatków jest powrotem do przeszłości, a dokładniej mówiąc jej dokumentowania. Musimy zatem być świadomi, iż zgromadzonych długów tak szybko nie spłacimy, a liczne dziury w naszym budżecie domowym będą jeszcze obecne z nami przez dłuższy czas. Można zatem powoli zmieniać podejście w stosunku do pieniędzy.W nowym roku planujemy budżet domowy od nowa

Zaszufladkowano do kategorii Без рубрики | Dodaj komentarz

Inwestycja w mieszkanie na wynajem – koszty i analiza rynku

Wiele osób zastanawia się nad zainwestowaniem swoich oszczędności. Wiadomo, że bierne przechowywanie zgromadzonych wolnych środków w skarpecie lub na rachunku podstawowym to zła decyzja. Ich siła nabywcza maleje wraz ze wzrostem cen i inflacją. Warto je więc tak ulokować, aby przynajmniej zachowały swoją wartość nominalną. Jednak problem w tym, że obecnie oferowane przez banki oprocentowanie lokat nie jest w stanie zapewnić nam nawet tego. Dlatego Polacy poszukują innych rozwiązań. I tu wychodzi nasza narodowa mentalność. Większość z nas boi się inwestowania w giełdę, waluty obce czy fundusze inwestycyjne. Nie ufamy wskaźnikom i nie chcemy tracić. Dlatego sporym zainteresowaniem cieszą się inwestycje w nieruchomości na wynajem, uchodzące za tzw. „pewniaki”. Czy na pewno tak jest?

Dlaczego chcemy inwestować w mieszkanie na wynajem?

Polski inwestor lubi posiadać namacalny majątek na własność, coś co jest realne, a nieruchomość spełnia te kryteria. Panuje też powszechne przekonanie, że na takiej inwestycji nie można stracić, choć jest to zbyt śmiałe twierdzenie. Wiele osób traktuje też inwestycję w nieruchomość, jako długoterminową. To często zabezpieczenie okresu emerytalnego lub startu dziecka w dorosłość. Wychodzimy z założenia, że to dobro materialne na własność będzie gwarantem spokoju finansowego.

Inwestycja w mieszkanie na wynajem – dane ogólne

Ponieważ zjawisko jest dość powszechne, to wzbudziło zainteresowanie analityków finansowych. Oszacowano, że rentowność takiej inwestycji waha się od 3 do 7% w skali roku, w zależności od województwa. Średni zysk to 5,28%, przy czym okazało się, że na czele stoją Katowice, gdzie można uzyskać rentowność na poziomie 6,78%. Kolejne w rankingu są: Kraków, Warszawa, Gdańsk i Wrocław. Tam można zyskać około 5,5% zysku. Rentowność na takich poziomach teoretycznie zapewnia zyski większe niż którakolwiek lokata.

Inwestycja w mieszkanie na wynajem-co wliczyć do kalkulacji?

To dane ogólne, ale zawierają kilka ważnych aspektów. Są to zyski netto obliczone przez specjalistów w 2016 roku, które uwzględniają stawki czynszu, podatki oraz potencjalne okresy przestoju, czyli czas, kiedy lokal nie będzie wynajmowany. Sam inwestor musi brać pod uwagę taką kalkulację ceny najmu, która przebije się na rynku, ale jednocześnie pokryje miesięczne opłaty. Warto pamiętać, że osoby, które wynajmują mieszkanie nie posiadając działalności gospodarczej, mogą skorzystać z ryczałtowej stawki podatku na poziomie 8,5% (o ile zyski nie przekroczą 100 tys. zł w ciągu roku).

Decydując się na inwestycję w mieszkanie na wynajem trzeba też w kalkulacji uwzględnić fakt, czy dokonamy zakupu wyłącznie ze środków własnych, czy też skorzystamy częściowo z kredytu. Wtedy tą szacunkową rentowność trzeba dobrze skalkulować z kosztami kredytowymi, aby nie okazało się, że odnotujemy stratę.

Na zyskowność takiej inwestycji będzie również wpływała ogólna sytuacja na rynku nieruchomości oraz koszty napraw i remontów i przestoje w wynajmie. Obecnie w wielu miastach ruszają budowy mieszkań w ramach programu Mieszkanie+, co spowoduje napływ mieszkań z niskim czynszem na rynek i możliwy mniejszy popyt na wynajem od osób prywatnych.

Zaszufladkowano do kategorii Без рубрики | Dodaj komentarz

Zdolność kredytowa

Jak wynika z analiz, blisko połowa Polaków ma zaciągnięty kredyt. Najczęściej jest on przeznaczany na pomoc w celu zakupienia nieruchomości. Dochody nasze są w dalszym ciągu na tyle niskie, że niewielką część osób stać za kupno swojego własnego mieszkania, czy też domu za gotówkę. Jednak po kryzysie finansowym banki są dużo ostrożniejsze i nie każdy może liczyć na przyznanie kredytu. Istotnym elementem jest fakt, czy dany klient ma tak zwaną zdolność kredytową. Czym ona tak naprawdę jest i jak ją samemu sprawdzić? Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii pogodnefinanse | Dodaj komentarz

Zarządzanie własnym budżetem – jak pozostać w plusie?

Każdy wie, jak trudne bywa czasami związanie końca z końcem. Zarobki w wielu branżach pozostawiają wiele do życzenia, natomiast życie w Polsce do tanich nie należy. Jak zarządzać własnym budżetem, by w każdym miesiącu pozostać w plusie?  Gospodarowanie budżetem domowym nie jest proste i czasem z pomocą przychodzą nam pożyczki online. Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii pogodnefinanse | Dodaj komentarz

Jakie czekają nas zmiany w polskim systemie emerytalnym w 2018 roku?

To, że polski system emerytalny pozostawia wiele do życzenia, nie jest żadną tajemnicą. Planowane przez rząd przyszłoroczne zmiany mają na celu jego udoskonalenie i zabezpieczenie emerytury Polaków. Czy tak się stanie, zobaczymy za kilkadziesiąt lat, kiedy poprosimy o wypłatę pieniędzy zgromadzonych na III filarze. A co przyniesie nam styczeń? Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii pogodnefinanse | Otagowano | Dodaj komentarz

Sytuacja firm pożyczkowych po pierwszej połowie 2017 r. Jak poradziły sobie ze zmianami?

Rynek pożyczek pozabankowych przeszedł w ubiegłym roku olbrzymią rewolucję. Wprowadzona 11 marca 2016 r. nowelizacja ustawy antylichwiarskiej zatrząsnęła całą branżą. Zmianom uległo wiele poprzednich regulacji, powstały również nowe przepisy. Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii pogodnefinanse | Dodaj komentarz

„Chwilówki” zdobywają rynek

Z najnowszego raportu firmy Gemius wynika, że Polacy są coraz bardziej zainteresowani usługami finansowymi online. Pożyczkami udzielanymi przez internet, z uproszczoną procedurą zainteresowany jest już co dziesiąty Polak. Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii Без рубрики | Dodaj komentarz

5 powodów, dla których nie należy bać się pożyczek pozabankowych

Pożyczki pozabankowe pojawiły się w Polsce kilkanaście lat temu i od początku wzbudzały wiele emocji. Mimo że dzisiaj z usług firm pożyczkowych korzystają miliony klientów, część osób do tej pory uważa, że ich produkty są niebezpieczne. Poniżej przedstawiamy 5 dowodów na to, że pożyczek pozabankowych nie trzeba się bać, a firmom pożyczkowym można ufać w takim samym stopniu jak bankom. Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii pogodnefinanse | Otagowano | 1 komentarz

Pierwsze kroki – czyli co musisz wiedzieć jeśli decydujesz się na swój biznes?

Pierwsze kroki w biznesie bywają bardzo trudne. Dzięki zaprezentowanym poniżej radom, o których warto pamiętać podczas prowadzenia własnego biznesu, możliwe jest osiągnięcie sukcesu biznesowego. Zaprezentowane rady są zbiorem odpowiedzi na pytanie, jakie zostało zadane grupie przedsiębiorców – Gdybym miał 20 lat i właśnie rozkręcał swój własny biznes, jakiej rady mógłby mi Pan/Pani udzielić?. Udzielone odpowiedzi nie dotyczą oczywiście takich informacji jak negocjowanie na spotkaniach z inwestorami, zatrudnienie pracowników, czy też radzenie sobie z problemami podatków. Przede wszystkim są to rady, dzięki którym możliwe będzie pewne stąpanie w nowym środowisku. Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii pogodnefinanse | Otagowano | Dodaj komentarz

Jak najszybciej wziąć pożyczkę – praktyczne porady

Potrzebujesz pilnie gotówki, a twoje konto świeci pustkami? Przeczytaj więc poniższy poradnik, a dowiesz się, w jaki sposób możesz szybko rozwiązać swój problem, zaciągając najszybszą pożyczkę gotówkową. Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii pogodnefinanse | Otagowano | 1 komentarz