Co to jest pożyczka społecznościowa?

Postępująca technologia uczyniła świat jedną wielką siecią internetową – każdy może kupić teraz produkt czy usługę od osoby znajdującej się w innym mieście czy kraju, ludzie kontaktują się poprzez media społecznościowe, portale, fora. To sprawiło, że coraz większą popularnością cieszy się tzw. pożyczka społecznościowa, która właśnie, między innymi, funkcjonuje w wirtualnym świecie.

Pożyczka sąsiedzka wersja 2.0.

Pożyczka społecznościowa to nic innego, jak prywatna pożyczka między dwoma osobami. Dawniej to była taka pożyczka sąsiedzka – ktoś ma pieniądze i pożycza je bliskiej osobie czy znajomemu, który jest w potrzebie. Warunki są ustalane indywidualnie, osoba pożyczająca zarabia na tym poprzez narzucenie odsetek czy prowizji. Teraz kontakty sąsiedzkiej zamierają, ale życie społeczne przenosi się do Internetu. Właśnie tam odżywa pożyczka sąsiedzka w wersji dostosowanej do wirtualnego świata, jako pożyczka społecznościowa inaczej zwana social lending czy pożyczka peer to peer (użytkownik do użytkownika, P2P.  Łączy ona ze sobą osobę szukającą pieniędzy z osobą mającą ich nadmiar. Odbywa się to na specjalnych portalach, gdzie wystawiane są oferty pożyczkodawców i pożyczkobiorców. Portali jest trochę na rynku, każdy ma inną ofertę. Różni je opłata za założenie konta na portalu, opłata za prowadzenie konta, opłaty serwisowe, oprocentowanie i prowizja pożyczek. Niektóre portale działają jak aukcje internetowe – łączą najlepsze oferty, przykładowo: ktoś, kto szuka pożyczki na daną kwotę, uzyska ją od osoby, która oferuje najmniejsze oprocentowanie spośród wszystkich ofert.

Zalety pożyczki społecznościowej

Jakie są zalety pożyczania od sąsiada z sieci www? Przede wszystkim elastyczność warunków. Wszystko zależy od dogadania się z pożyczkodawcą. Obie strony ustalają warunki, nikt im nie narzuca terminu spłaty czy limitu kredytu. Łatwo jest uzyskać taką pożyczkę – wystarczy znaleźć chętnego do jej udzielenia. Transakcja może być zawarta szybko. Pożyczkobiorca może w ten sposób sfinansować dowolny cel. Kwoty są czasem niewielkie, a czasem spore – zależnie czy to przedsiębiorca czy osoba fizyczna proponuje pożyczkę. Jeśli chodzi o koszty, to pożyczki społecznościowe mogą być tańsze od chwilówek czy kredytów z banku – wszystko zależy do tego, jaka oferta się trafi. Jest tu także mniej formalności związanych z uzyskaniem pożyczki.

Wady pożyczki społecznościowej

Pożyczka społecznościowa to dogodna i szybka forma otrzymania środków finansowych, ale nie pozbawiona wad. Uzyskanie pożyczki jest ograniczone ofertami jej udzielenia. Może się zdarzyć, że nie znajdziemy na portalu interesującej nas oferty. Tymczasem firma pożyczkowa udzieli nam pożyczki o żądanym limicie i okresie spłaty, jeśli tylko pozytywnie rozpatrzony zostanie nasz wniosek. Niektórzy konsumenci mogą obawiać się pożyczania od innych osób i mieć większe zaufanie do banków czy instytucji parabankowych. To już indywidualna kwestia, ale z pewnością mająca duży wpływ na mniejszą popularność pożyczek społecznościowych w stosunku do np. chwilówek online.

Ten wpis został opublikowany w kategorii pogodnefinanse. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *