Finansowe postanowienia na Nowy Rok

christmas-tree-decorationWiększość z nas w Nowy Rok wkracza z nadzieją, że będzie on lepszy od poprzedniego, również pod względem finansowym. Poprawa sytuacji materialnej jednak nie nastąpi sama z siebie, dlatego warto zastanowić się, jak sprawić, by życzenie to stało się rzeczywistością. Oto propozycja postanowień noworocznych, których realizacja z pewnością wpłynie na poprawę finansów osobistych.

Zacznij wreszcie oszczędzać

Niskie oprocentowanie lokat lub niskie dochody nie powinny być usprawiedliwieniem braku oszczędności. Systematyczne odkładanie nawet niewielkich sum pieniędzy buduje nasze bezpieczeństwo finansowe, ułatwia spełniać marzenia i ogranicza poziom zadłużania się.

Ogranicz bezsensowne wydatki

Spontaniczne zakupy w markecie, sięganie po niepotrzebne produkty w promocyjnych cenach, częste spełnianie swoich zachcianek oraz kupowanie bez wcześniejszego porównania cen to najczęstsze błędy zakupowe, prowadzące do trwonienia pieniędzy. Jeśli chcesz mieć więcej środków na koncie, wydawaj je z głową. Na zakupy chodź zawsze z listą i naucz się porównywać ceny produktów. Wprowadź także dzienne oraz miesięczne limity wydatków.

Planuj swój budżet

Nawet najwięksi bogacze planują jak rozdysponować swoje zasoby finansowe, więc tym bardziej powinny to robić osoby zarabiające niewiele. Co miesiąc należy określić ile pieniędzy należy przeznaczyć na wydatki stałe (rachunki), ile „na życie”, ile na oszczędności, a ile na przyjemności. Dla ułatwienia można korzystać ze specjalnych aplikacji na urządzenia mobilne lub komputery stacjonarne – mnóstwo takich narzędzi jest dostępnych za darmo w internecie.

Zwiększ swoje dochody

Jeśli co miesiąc z trudem domykasz swój budżet osobisty, warto pomyśleć o zwiększeniu swoich dochodów. Być może nadchodzący Nowy Rok jest dobrym momentem na zmianę pracy? Przy rekordowo niskim bezrobociu (około 8%) znalezienie lepiej płatnej posady nie powinno być trudne. Możesz również rozważyć pracę dodatkową – wiele możliwości dorobienia do pensji daje dzisiaj choćby internet.

Pomnażaj zarobione pieniądze

Posiadane nadwyżki finansowe warto dzielić i część pieniędzy odkładać np. na rachunekoszczędnościowy, a część zainwestować w bardziej zyskowne instrumenty finansowe. Inwestowanie w opcje, waluty czy akcje wymaga jednak wiedzy i czasu, dlatego jeśli nie czujesz się na siłach, skorzystaj np. z lokaty strukturyzowanej. Jest to produkt oferowany przez banki, w którym część depozytów przeznaczona jest na inwestycje na rynku finansowym. Lokaty takie pozwalają uzyskać dużo większy zysk niż tradycyjne lokaty terminowe i są bezpieczniejsze od samodzielnego inwestowania.

Ten wpis został opublikowany w kategorii pogodnefinanse i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *