Jakie czekają nas zmiany w polskim systemie emerytalnym w 2018 roku?

To, że polski system emerytalny pozostawia wiele do życzenia, nie jest żadną tajemnicą. Planowane przez rząd przyszłoroczne zmiany mają na celu jego udoskonalenie i zabezpieczenie emerytury Polaków. Czy tak się stanie, zobaczymy za kilkadziesiąt lat, kiedy poprosimy o wypłatę pieniędzy zgromadzonych na III filarze. A co przyniesie nam styczeń?

Już od 2018 roku, firmy, które zatrudniają powyżej 19 pracowników, będą musiały stanąć przed kolejnym wyzwaniem, jakim jest włączenie się jako III filar w polski system emerytalny.

PPE – pracowniczy program emerytalny

Pracownicze programy emerytalne działają w Polsce od 1999 roku. Do tej pory były to jednak zupełnie dobrowolne składki, które poszczególni pracodawcy traktowali jako dodatkowy bonus dla swoich pracowników.

Takie składki to korzystne rozwiązanie zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Firma może wliczyć składki z PPE w koszty uzyskania przychodu, a pracownik w razie likwidacji przez firmę PPE może jednorazowo wypłacić całą zgromadzoną kwotę lub przenieść środki do innego PPE lub na indywidualne konto emerytalne.

Pracodawcy do tej pory rejestrowali swoje PPE w Komisji Nadzoru Finansowego i co miesiąc odprowadzali zadeklarowane wcześniej kwoty na specjalne rachunki założone w funduszach inwestycyjnych lub funduszach emerytalnych.

Według danych KNF takich pracowniczych programów emerytalnych funkcjonuje obecnie 1040 i 400 tysięcy pracowników korzysta z dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego.

Zmiany w PPE, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)

Dla rządu PPE okazały się doskonałym sposobem na odciążenie publicznych finansów z roli jedynego gwaranta świadczeń emerytalnych Polaków.

Dodatkowo fakt, że Polacy nie należą do mistrzów oszczędzania, nie wspominając już o samodzielnym odkładaniu pieniędzy na tak odległy czas, jakim jest emerytura, skłonił rząd do bardziej stanowczych posunięć, wykonanych dla dobra rodaków.

W tym roku została zatwierdzona ustawa, która wprowadza ważnych zmian w systemie emerytalnym. Projekt zmian został przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju pod bacznym patronatem wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Ustawa nosi nazwę Programu Budowy Kapitału i przewiduje stworzenie dodatkowego filaru emerytalnego określanego jako Pracownicze Plany Kapitałowe.

Według planów Ministerstwa Rozwoju PPK opłacany będzie częściowo przez pracodawcę (składka podstawowa) i częściowo przez pracownika (zadeklarowana suma).

Co to znaczy dla pracowników i firm?

Firmy, które prowadzą już PPE, nie muszą zakładać PPK. W tym przypadku Pracowniczy Program Emerytalny zostanie automatycznie włączony do PPK. Jednak pozostałe zmiany proponowane przez ministerstwo mogą wzbudzić sprzeciw objętych do tej pory programem PPK pracowników.

Według ustawy pieniędzy zgromadzonych w PPK nie będzie można wypłacić jednorazowo, tak jak było to możliwe w PPE. Dodatkowo zgromadzone środki mają być początkowo kontrolowane przez  instytucje państwowe, co kłóci się z ideą niezależnego III filara.

Co prawda przystąpienie do PPK nie będzie dla pracownika obowiązkowe, ale według zapisów ustawy, pracownik będzie musiał co roku składać specjalne oświadczenie, w którym nie wyrazi zgody na przystąpienie do programu oszczędnościowego. Brak złożonego oświadczenia, będzie skutkował automatycznym włączeniem go do PPK.

A co na to gospodarka Polski?

Z jednej strony zmiana systemu emerytalnego w Polsce wydaje się konieczna, jednak biorąc pod uwagę i tak duże obciążenie przedsiębiorców i pracowników składkami zusowskimi, to wprowadzenie dodatkowych obciążeń może spotkać się z dużym oporem.

Może dojść do tego, że gospodarka Polski jeszcze bardziej wyhamuje. W ostatnich latach i tak drastycznie wzrosły w Polsce koszt pracy spowodowane ustanowieniem minimalnej stawki godzinowej i ozusowaniem umów-zlecenie.

Wiadomo, że emerytura to istotna kwestia, jednak biorąc pod uwagę obecną średnią życia Polaków, wysokość wieku emerytalnego i zarobki panujące w Polsce oraz koszty życia, można zadać sobie pytanie, dla kogo będzie ta emerytura, dla kogo te składki pracownicze i z czego żyć tu i teraz?

Ten wpis został opublikowany w kategorii pogodnefinanse i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *