Konta Bankowe

W dzisiejszych czasach rachunek bankowy mają niemal wszyscy, ponieważ jest on niezbędny do przeprowadzania wielu transakcji finansowych. Większość pracodawców wypłaca swoim pracownikom wynagrodzenia w formie przelewu bankowego, na konto wpływają także emerytury, renty i inne świadczenia. Posiadając rachunek w banku można bezgotówkowo regulować zobowiązania, a dzięki karcie płatniczej wygodnie płacić za zakupy. Banki oferują wiele rodzajów kont, zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw czy instytucji. Obecnie większość z nich można obsługiwać przez internet.

konta-bankowe

 

Konto osobiste

Jest to rachunek bankowy przeznaczony dla osoby fizycznej, na którym środki są nieoprocentowane. Bank z tytułu prowadzenia konta pobiera comiesięczne opłaty, choć coraz częściej oferowane są tzw. konta darmowe, czyli całkowicie bezpłatne. Są to najczęściej konta internetowe, czyli nie wymagające obsługi w placówce bankowej. Właściciel konta osobistego może mieć do niego wydaną kartę płatniczą, służącą do dokonywania płatności bezgotówkowych oraz do wypłaty gotówki z bankomatów. W ramach rachunku osobistego często proponowany jest limit w rachunku, dzięki któremu otrzymuje się dodatkowe środki na bieżące finansowanie wydatków.

Konto walutowe

Ten rodzaj rachunku bankowego prowadzony jest w walucie obcej, najczęściej w euro, dolarach, frankach szwajcarskich lub funtach brytyjskich. Osoby fizyczne potrzebują go np. do zakupów w zagranicznych sklepach internetowych, do przelewania wynagrodzenia otrzymywanego w walucie obcej, czy też wygodnego regulowania rat kredytów walutowych.

Konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe jest odmianą konta osobistego, które w przeciwieństwie do niego, oferuje oprocentowanie zgromadzonych środków. Ten rodzaj konta służy wyłącznie do pomnażania pieniędzy, ponieważ nie można z niego dokonywać innych transakcji, poza przelewami na zwykły rachunek osobisty. Do konta oszczędnościowego nie jest także wydawana karta debetowa.

Konto młodzieżowe lub studenckie

Wiele banków oferuje specjalne konta dla osób do 25 roku życia. Są to proste konta osobiste obsługiwane przez internet i służące do przeprowadzania najważniejszych operacji takich jak przelewy, czy transakcje kartą płatniczą. Najczęściej konta te są nieoprocentowane, a także darmowe lub obciążone minimalnymi opłatami miesięcznymi.