Kredyty Hipoteczne

Kredyt hipoteczny jest jednym z najbardziej popularnych produktów finansowych oferowanych przez banki i zwykle związany jest z zakupem nieruchomości. Kredyt ten udzielany jest zarówno osobom fizycznym, jak i przedsiębiorstwom, a jego cechą charakterystyczną jest forma zabezpieczenia w postaci hipoteki.

Kredyty Hipoteczne

 

Podstawowe informacje o kredycie hipotecznym

Udzielane przez banki kredyty hipoteczne zwykle opiewają na bardzo wysokie kwoty, a ich spłata rozłożona jest na bardzo długi okres, nawet kilkudziesięciu lat. W większości przypadków kredyty te są zaciągane w związku z zakupem nieruchomości, choć istnieją również kredyty hipoteczne na dowolny cel. W obu sytuacjach jednak zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka, czyli prawo rzeczowe na nieruchomości, które daje bankowi prawo do dochodzenia swoich roszczeń z nieruchomości w przypadku gdy kredytobiorca nie spłaca zaciągniętego kredytu. Zabezpieczenie to ma formę aktu notarialnego i jest wpisane do księgi wieczystej nieruchomości.

 

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie, koszty zaciągnięcia i wymagania

Osoby ubiegające się o kredyt hipoteczny zazwyczaj muszą przejść długą drogę związaną ze skomplikowanymi formalnościami. Najważniejszą kwestią jest przygotowanie dokumentacji dotyczącej nieruchomości będącej podstawą zabezpieczenia kredytu, a także dokumentów pozwalających bankowi wykonanie oceny zdolności kredytowej kredytobiorcy. Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego, aby otrzymać kredyt hipoteczny należy dysponować wkładem własnym w wysokości co najmniej 15% wartości nieruchomości (od 2017 r. 20%). Oprocentowanie kredytów hipotecznych jest zazwyczaj dużo niższe niż kredytów gotówkowych, ale banki z tytułu ich udzielenia pobierają także marżę oraz prowizję. Aby znaleźć tani kredyt hipoteczny, warto porównać jak najwięcej ofert, korzystając z internetowych kalkulatorów lub z usług pośredników finansowych albo skorzystać z kredyt mieszkaniowy ranking.