Nie masz konta w banku? Od lutego 2017r. możesz mieć je za darmo!

atm_pogodne

Jak policzył Bank Światowy, około 20% dorosłych Polaków nie posiada własnego konta w banku. W XXI wieku aż trudno w to uwierzyć, jednak jak się okazuje, niskie ubankowienie dotyczy wielu innych krajów europejskich. Problem dostrzegli urzędnicy unijni, którzy specjalną Dyrektywą postanowili ułatwić ludziom dostęp do podstawowych usług bankowych. Przepisy właśnie zostały wdrożone w Polsce i dzięki nim każdy, kto nie ma jeszcze rachunku bankowego, będzie mógł je mieć zupełnie za darmo.

Podstawowy rachunek płatniczy – nowe konto w ofercie banków

W grudniu 2016 roku prezydent RP podpisał nowelizację Ustawy o usługach płatniczych, która wprowadza przepisy określone w unijnej Dyrektywie 2014/92/UE. Przepisy te zobowiązują banki do wprowadzenia do oferty tzw. podstawowego rachunku płatniczego. Rachunek ten przeznaczony ma być wyłącznie dla osób nieposiadających żadnego innego konta w walucie polskiej. Dzięki niemu będzie można dokonywać jedynie podstawowych operacji bankowych, takich jak przelewy, wypłaty z bankomatu czy płatności przy pomocy karty. W ramach rachunku nie będą mogły być oferowane żadne produkty kredytowe, również karty kredytowe. Najważniejszą cechą podstawowego rachunku płatniczego jest brak opłat za jego prowadzenie w podstawowym zakresie, a także za określoną liczbę operacji w miesiącu.

Kto może skorzystać z podstawowego rachunku płatniczego?

Ideą stworzenia bezpłatnego podstawowego rachunku płatniczego jest zachęcenie ludzi do korzystania z usług bankowych. Dlatego też rachunek ten będą mogły otworzyć wyłącznie osoby, które nie posiadają w żadnym innym banku lub SKOK-u konta w złotówkach, umożliwiającego dokonywania transakcji płatniczych. Przy otwieraniu takiego rachunku banki będą sprawdzać w centralnej bazie, czy dana osoba ma już inne konto. Jeśli tak, będą mogły jej odmówić założenia bezpłatnego rachunku podstawowego. Z nowego darmowego konta, oferującego wyłącznie podstawowe funkcje transakcyjne z pewnością skorzystają osoby młode, dopiero wkraczające w dorosłość, ale również osoby starsze, wśród których znajduje się największa grupa osób nieposiadających konta bankowego. Jak w praktyce będzie wyglądała oferta podstawowego rachunku płatniczego w poszczególnych bankach, okaże się niebawem, kiedy w lutym 2017r. przepisy wejdą w życie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii pogodnefinanse i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Nie masz konta w banku? Od lutego 2017r. możesz mieć je za darmo!

  1. Lokata pisze:

    Uważam, że jest to świetny pomysł i wielu ludzi na pewno z niego skorzysta. Niektóre banki pobierają naprawdę duże prowizje za prowadzenie rachunku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *