Odmowa nadaniu kredytu – co to znaczy i co robić wtedy?

stamp-pogodne
Zdarzają się sytuacje, kiedy podczas składania w banku wniosku o kredyt możemy spotkać się z negatywną opinią. Jak wówczas zadziałać, aby w drugim banku mieć pewność, że nasz wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony?

Jakie są kryterie przy ocenie ryzyku udzielania kredytu

Pierwszą bardzo ważną informacją, o jakiej należy pamiętać to fakt, że w przypadku odmowy w jednym banku nic nie stoi na przeszkodzie, aby udać się do innego banku i tam złożyć wniosek o kredyt. Inny bank może kierować się np. innymi kryteriami oceny ryzyka. Należy również pamiętać, że my, jako klienci mamy prawo poprosić bank, aby uzasadnił on swoję decyzję.

Na negatywną decyzję o przyznaniu kredytu wpływa w głównej mierze zła historia kredytowa. Na jej pogorszenie składają się niezapłacone w terminie zobowiązania. Wpis o nieterminowych wpłatach może zostać umieszczony w BIK (Biuro Informacji Kredytowej) nawet przez pięć lat. Niestety nie ma możliwości wymazania informacji o zdolności kredytowej, negatywne treści będą w niej umieszczone przez okres pięciu lat, przez co ciężko będzie zaciągnąć nam w tym czasie pożyczkę lub kredyt.

Co jeszcze może wpłynąć na negatywną decyzję?

Podczas sprawdzania klienta przez bank, w bazie BIK mogą się pojawić informacje, że inny bank sprawdzał nas w bazie. To również może wpłynąć na negatywne rozpatrzenie naszego wniosku. Bank może stwierdzić, że inny bank udzielił nam kredytu lub pożyczki, a informacja nie została jeszcze odnotowana w BIK. Bank może nie udzielić kredytu również wtedy, gdy nie znajdzie informacji w BIK – czyli nigdy wcześniej nie zaciągaliśmy kredytu.

Na decyzję o przyznaniu kredytu wpływa również staż pracy i rodzaj umowy, jaką jesteśmy związani z firmą, w której jesteśmy zatrudnieni. Część banków wymaga minimalnego zatrudnienia w danej firmie, niespełnienie tego warunku kończy się negatywną decyzją kredytową. Banki nie akceptują również umów na czas próbny. Po kredyt można udać się po przejściu przez okres próbny firmy lub w momencie, kiedy nasz staż pracy na umowie na czas nieokreślony wynosi minimum 3 miesiące.

Innym powodem, dla którego bank może nie udzielić nam kredytu, czy pożyczki może być zbyt wysoki wiek. Również od wieku kredytobiorcy zależy decyzja dotycząca przyznania kredytu. Jeżeli kredytobiorca ma więcej niż 70-75 lat wówczas można liczyć się z negatywną decyzją dotyczącą przydzielenia kredytu.

Decydując się na kredyt, należy pamiętać, że nie musimy ograniczać się jedynie do jednego banku. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach i warunkach koniecznych do zaciągnięcia kredytu. Jeżeli w jednym banku otrzymaliśmy negatywną decyzją, warto poczekać ze złożeniem wniosku w innym banku. Posiadanie pracy jest bardzo ważne, dlatego należy zwrócić uwagę na to, jaką umowę z pracodawcą aktualnie posiadamy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii pogodnefinanse i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *