Pierwsze kroki – czyli co musisz wiedzieć jeśli decydujesz się na swój biznes?

Pierwsze kroki w biznesie bywają bardzo trudne. Dzięki zaprezentowanym poniżej radom, o których warto pamiętać podczas prowadzenia własnego biznesu, możliwe jest osiągnięcie sukcesu biznesowego. Zaprezentowane rady są zbiorem odpowiedzi na pytanie, jakie zostało zadane grupie przedsiębiorców – Gdybym miał 20 lat i właśnie rozkręcał swój własny biznes, jakiej rady mógłby mi Pan/Pani udzielić?. Udzielone odpowiedzi nie dotyczą oczywiście takich informacji jak negocjowanie na spotkaniach z inwestorami, zatrudnienie pracowników, czy też radzenie sobie z problemami podatków. Przede wszystkim są to rady, dzięki którym możliwe będzie pewne stąpanie w nowym środowisku.

Wykorzystuj swoje znajomości

Pierwszą wskazówką radzenia sobie w biznesie to tak zwana potęga znajomości.  Słowem kluczem w tym wypadku jest networking. Poznawaj jak najwięcej ludzi oraz staraj się zapamiętywać, czym się zajmują oraz interesują. Kieruj się do nich po rady i wskazówki. Jeżeli masz możliwość, to utrzymuj z nimi kontakt oraz buduj swoją sieć zaufanych kontaktów. Jest to niezwykle przydatne w momencie, kiedy będziemy potrzebować pomocy – wówczas dzięki rozbudowanej sieci kontaktów uzyskanie takiego wsparcia będzie dużo prostsze.

Wybierz swoją specjalizację

Kolejną radą udzieloną przez grono doświadczonych biznesmenów to wybranie specjalizacji. Skupić się należy przede wszystkim na działaniu jednej niszy. Należy się postarać, aby to właśnie nasz biznes miał specjalizację w jednym, wąskim obszarze i w nim stawał się coraz lepszy.  Nie należy być też chciwym, bardzo wiele biznesów upadło właśnie przez zbyt szeroką specjalizację i chwytanie się wszystkiego, co możliwe.

Każda porażka czegoś uczy

Porażka nie musi oznaczać końca biznesu. Jest to normalny proces podczas prowadzenia swojego własnego przedsiębiorstwa. Warto wyciągać wnioski z każdej porażki – to właśnie na nich się uczymy i to one pomagają nam dojść do perfekcji.

Pasja to podstawa

Pasja jest niezwykle istotnym elementem w prowadzeniu własnego biznesu. Niech to ona będzie głównym zapłonem do Twoich działań. Prowadzenie biznesu bez przekonania o jego słuszności jest możliwe, jednak osiągnięcie w nim sukcesu jest ciężkie.

Stawiaj na jakość i wzory postępowania

Bardzo duży odsetek młodych przedsiębiorców skupia się przede wszystkim na tym, jak szybko zarobić i jak zarobić dużo. Jest to często bardzo błędne myślenie i bardzo zgubne. Doświadczeni biznesmeni radzą, aby w pierwszej kolejności skupić się przede wszystkim na zachowaniu jak najwyższej jakości oraz na tworzeniu wartości dodanej dla innych. Skupić się należy właśnie na poprawieniu jakości życia klientom – wówczas pieniądze przyjdą same.

Każdy przedsiębiorca ma swojego mentora. Budowanie znajomości to jeden krok, ale otaczanie się doświadczonymi osobami to już inna sprawa. To oni zawsze będą mogli nam doradzić i wspomóc dobrą radą. Dzięki nim możliwe będzie również uzyskanie cennych wskazówek.

Bądź elastyczny i próbuj nowego

Należy być elastycznym! Nie skupiajmy się jedynie na początkowym pomyśle, bądźmy gotowi na podjęcie zmian, na modyfikowanie naszych wcześniejszych założeń.  Pierwotny pomysł powinien być wykorzystany jako podłoże do zdobycia wiedzy. Trwanie przy jednym pomyśle może być zgubne dla początkującego przedsiębiorcy. Uczmy się na błędach i modyfikujmy nasze pomysły.

 

Testuj, podejmuj ryzyko – większe lub mniejsze – jest to bowiem droga do prawdziwego sukcesu. Podejmowane decyzje będą napędzać Twój biznes. Jeżeli poniesiesz porażkę, nie przejmuj się – wykorzystaj tę wiedzę, aby w przyszłości zdecydować lepiej.

Biznes w pigułce

Poniżej wymienione zostały w skrócie wszystkie wyżej opisane rady. Nie musisz się oczywiście do nich stosować – pamiętaj jednak, że doradzali ci, którzy kiedyś też byli mali i słabi. Możliwe, że rady udzielone przez nich pomogą właśnie TOBIE, przez co Twój biznes będzie w stanie osiągnąć wyżyny.

  • Znajomości są ważne, pamiętaj o budowaniu siatki znajomości.
  • Specjalizacja jest niezwykle istotna, wybierz jedną niszę i wyspecjalizuj się w niej.
  • Porażka to też droga do sukcesu.
  • Pasja jest niezwykle istotna w tworzeniu własnego biznesu, napędza i dodaje sił.
  • Jakość, a nie pieniądz – najpierw zachwyć klientów swoim produktem, pieniądze przyjdą z czasem.
  • Mentor jest istotny – pomoże Ci i doradzi.
  • Elastyczność – obserwuj rynek i bądź elastyczny, dopasowuj się do sytuacji.
  • Testuj swoje możliwości, podejmuj ryzyko – ucz się i osiągaj sukces.
Ten wpis został opublikowany w kategorii pogodnefinanse i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *