W jaki sposób można zastrzec kartę płatniczą?

Każdy z nas stara się pilnować swojej karty debetowej, jednak zawsze trzeba liczyć się z tym, że mimo zachowania środków ostrożności, karta zostanie skradziona lub się zgubi. Wówczas warto wiedzieć, co w takiej sytuacji robić, by nie zostać okradzionym z pieniędzy przez „znalazcę” karty. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście szybkie zastrzeżenie karty w banku.

Zastrzeganie kart bezpośrednio w swoim banku

Większość banków umożliwia dzisiaj kilka form zastrzegania karty, czyli:

  • Za pośrednictwem infolinii
  • Po zalogowaniu się do bankowości internetowej
  • Bezpośrednio w placówce banku

Zastrzeżenie karty trwa chwilę, choć dzwoniąc na infolinię, należy liczyć się z oczekiwaniem na połączenie z właściwym konsultantem i procedurą weryfikacyjną danych osobowych. Najprostszą formą zastrzegania karty jest internetowy serwis transakcyjny, do którego można się zalogować na smartfonie.

Ogólnopolski System Zastrzegania Kart

Dla ułatwienia życia klientom banków, Związek Banków Polskich uruchomił ogólnopolski numer telefonu, pod którym można zastrzec kartę, bez względu na to, w jakim polskim banku została wydana. Numer ten to: (+48) 828 828 828. Po połączeniu się z tym numerem należy wypowiedzieć głośno i wyraźnie nazwę swojego banku, w którym chcemy zastrzec kartę. Wówczas system automatycznie połączy się z odpowiednim numerem infolinii tego banku, gdzie będzie można dokonać zastrzeżenia.

Blokada autoryzacji karty

Warto pamiętać, że zastrzeżenie karty oznacza zawsze konieczność wyrobienia nowej. W wielu przypadkach może być to kłopotliwe i nie zawsze konieczne, ponieważ wiele zastrzeżeń wynika nie z kradzieży karty, lecz po prostu z chwilowej niemożności jej znalezienia. Jeśli nie mamy pewności, że karta została skradziona, lecz być może po prostu się gdzieś zawieruszyła, to zamiast od razu zastrzegać kartę, możemy najpierw spróbować zablokować autoryzację karty. Można tego dokonać za pośrednictwem infolinii banku i potem w ten sam sposób kartę odblokować. Niestety blokadę autoryzacji karty umożliwia jedynie kilka banków w Polsce.

Uwaga na karty zbliżeniowe

Wiele banków wydaje dzisiaj klientom karty zbliżeniowe, które umożliwiają dokonywanie płatności bezgotówkowych bez autoryzacji przy pomocy PIN. Niestety transakcje takie dokonywane są offline, przez co po kradzieży karty, złodziej może z niej nawet kilkukrotnie skorzystać, mimo że karta została przez właściciela prawidłowo zastrzeżona w banku. Z tego względu po zastrzeżeniu karty należy dokładnie sprawdzać transakcje na rachunku i w razie wykrycia nieprawidłowych operacji niezwłocznie zgłosić ten fakt do banku, który powinien pokryć wszystkie straty.

Ten wpis został opublikowany w kategorii pogodnefinanse i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *