Zacznij oszczędzać prąd – będą podwyżki

Opłaty za energię elektryczną stanowią sporą część naszych comiesięcznych obciążeń. Dodatkowo, co roku odnotowujemy podwyżki. Powody bywają różne, np. w 2018 roku cena 1 kW zwiększa się z powodu podwyższonych opłat za emisję CO2, które zostały nałożone na Polskę. Prognozowane jest zwiększenie cen średnio o 0,5-1%, w zależności od operatora. To oznacza, że nasz budżet domowy znów będzie bardziej obciążony. Zastanówmy się, co można zrobić, aby tego uniknąć.

Po pierwsze-energooszczędne odbiorniki prądu

Można stwierdzić, że żarówki energooszczędne to już dzisiaj standard, ale czy na pewno? Zrób przegląd wszystkich żarówek w swoim domu lub mieszkaniu. Może okazać się, że w kilku miejscach pracują jeszcze tradycyjne, stare bańki z żarnikiem.

Podobnie wygląda sprawa z wszelkimi urządzeniami. Mamy w domach sporo smoków pożerających duże ilości prądu i obciążających budżet domowy. Przy nich oszczędzanie energii nie ma racji bytu. Oczywiście wiadomo, że nie wymienimy nagle całego sprzętu. Jednak w przypadku kiedy nadejdzie taka konieczność, warto kupić sprzęt energooszczędny. Niezbędnym minimum są urządzenia z oznaczeniem A+.

Po drugie – zmiana nawyków

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w zupełnie bezmyślny sposób zwiększamy niepotrzebnie zużycie energii elektrycznej w swoim gospodarstwie domowym. Kiedy nadchodzi podwyżka prądu i rachunki stają się większe, zwykle irytujemy się, ale nie ma to przełożenia na zmianę swoich nawyków. A szkoda, bo oszczędzanie energii może przynieść nam spory zysk i odciążyć nasz budżet domowy nawet o 500-600 zł na rok.

Jest kilka błędów, które popełniają praktycznie wszyscy i które warto skorygować:

  •         Niepotrzebne światło. To dość powszechny problem, czyli zbyt duża ilość niepotrzebnie zaświeconych żarówek. Z jednej strony nie gasimy światła po opuszczeniu pomieszczenia, a z drugiej mamy upodobanie do nadmiernej iluminacji w swoich domach. Wtedy wszędzie włączone są różne, efektowne punkty świetlne. I tak przez wiele godzin, zwłaszcza w porze zimowej. Warto gruntownie przemyśleć korzystanie z tych odbiorników, bo oprócz tego, że świetnie wyglądają, to znacznie obciążają budżet domowy.
  •         Czuwanie urządzeń. Dekoder telewizji satelitarnej, odtwarzacz dvd, wieża hi-fi, klimatyzator, zmywarka, lodówka, kuchenka mikrofalowa, komputer, pralka, radio, piekarnik i kilka innych urządzeń to już zwyczajowe wyposażenie naszych domów. A każde z nich zaopatrzone jest w diodę lub wyświetlacz z godziną, które świecą się zawsze. Przez całą dobę, przez cały rok. Nie zwracamy na to uwagi, nawet kiedy deklarujemy oszczędzanie energii. A w skali roku wszystkie te świecidełka na czuwaniu zużywają prąd warty około 100 zł.
  •         Nikomu niepotrzebna moc. Często mamy w domach urządzenia, które można ustawiać odpowiednio do potrzeb. Niestety przeważnie włączamy je na maksymalną moc, nawet jeśli nie ma takiej potrzeby. Sztandarowym przykładem może być bojler na ciepłą wodę oraz ogrzewanie elektryczne. Aby nie obciążać nadmiernie budżetu domowego, należy dobierać ustawienia do faktycznego zużycia.
  •         Źle dobrana taryfa. To kolejna kwestia, której nie poświęcamy uwagi, a która w prosty sposób pomaga zmniejszyć koszty zużycia energii. Na przykład posiadanie tych ostatnich urządzeń to powód, aby zmienić taryfę na dwustrefową. Dzięki temu w określonych godzinach można korzystać z tańszego prądu. Wtedy warto nagrzewać bojler czy piec kondensacyjny, a także włączać pralkę czy zmywarkę.
  •         Drogi operator. Dla tych, którzy nie zauważyli zmiany, jest ważna informacja. Dziś można zmienić operatora dostaw prądu. Warto więc dobrze przeanalizować swoją dotychczasową umowę i porównać z innymi ofertami.

Te i inne działania, które prowadzą do skorygowania popularnych błędów, ułatwiają oszczędzanie energii i obniżenie rachunków za prąd. Wtedy podwyżki nie będą aż takim dużym obciążeniem dla budżetu domowego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii pogodnefinanse. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *