Zarządzanie własnym budżetem – jak pozostać w plusie?

Każdy wie, jak trudne bywa czasami związanie końca z końcem. Zarobki w wielu branżach pozostawiają wiele do życzenia, natomiast życie w Polsce do tanich nie należy. Jak zarządzać własnym budżetem, by w każdym miesiącu pozostać w plusie?  Gospodarowanie budżetem domowym nie jest proste i czasem z pomocą przychodzą nam pożyczki online.

Kilka słów o pożyczkach online

Pożyczka online czy, innymi słowy pożyczka społecznościowa albo social lending to bardzo specyficzna branża. Jej początki w naszym kraju sięgają roku 2008, gdy uzyskanie pożyczki w banku stało się znacznie trudniejsze z powodu postępującego kryzysu i jego możliwych, przykrych konsekwencji.

Całkowita wartość polskiego rynku, jeśli chodzi o tego rodzaju pożyczki, nie jest łatwa do określenia. Obecnie szacuje się, że jest to mniej więcej 250 milionów złotych, głównie za sprawą niedawnego wejścia do Polski Lendico. Jest to obiektywnie bardzo dużo, choć w porównaniu z najważniejszymi rynkami europejskimi nadal niewiele.

Mamy jednak potencjał i możliwości, by wkrótce dorównać Wielkiej Brytanii, Francji, Niemcom, Włochom czy Hiszpanii, które stanowią zdecydowanie najbardziej rozwinięte w Europie rynki pożyczek społecznościowych.

Jak to działa?

Niezależnie od kraju, a więc też zasobności danego rynku zasady działania pożyczek społecznościowych są niemal identyczne. Każdy aspirujący o pożyczkę ma obowiązek zarejestrować swoje potrzeby, nazywane w branży ”projektami” w serwisach pożyczkowych.

Zadaniem tych serwisów jest z kolei odpowiednie połączenie potrzebujących z tymi, którzy są zainteresowani zainwestowaniem w określoną pożyczkę. I tu dochodzimy do istotnej kwestii, otóż zależnie od kraju rynek ma cechy charakterystyczne, które trzeba brać pod uwagę.

Jak zyskać dzięki pożyczkom online?

Jest kilka zasad, których warto przestrzegać, by przy wykorzystaniu pożyczek społecznościowych zawsze pozostać na finansowym plusie. Po pierwsze, nie oczekuj, że stopa zwrotu przekroczy kilka, maksymalnie kilkanaście procent, bo może spotkać Cię rozczarowanie. Pamiętaj, by pożyczać i inwestować jednocześnie, bo jak twierdzą specjaliści, tylko w ten sposób poznasz rynek.

Po trzecie najbardziej opłaca się działać na kilku polach, inwestując w każdy wspierany projekt małe kwoty pieniędzy. Istotne jest też, żeby znaleźć taki serwis, który animuje ruch, a więc dokłada do wybranych projektów własne środki.

Dzięki temu spada ryzyko, że nie dojdzie on do skutku. Piąta żelazna zasada, należy pamiętać o ryzyku, że ktoś nie spłaci zobowiązania. Jak je zminimalizować? Najlepiej korzystać z największych serwisów, które ściśle weryfikują użytkowników.

Co jeszcze można zrobić, by dzięki tym pożyczkom pozostać w plusie?

Warto wiedzieć, że podejmując się inwestowania w branżę pożyczek online, nie musisz zamrażać swoich środków i przekazywać ich na konto danego serwisu. Wystarczy, że odpowiednia kwota będzie dostępna na Twoim koncie.

Pamiętaj, że panem sytuacji jest pożyczkobiorca i to on ustala parametry pożyczki. Co jeszcze? Rozliczaj zyski z inwestycji z Urzędem Skarbowym (podatek 19%). I wreszcie, pożyczki online to nie Forex, a raczej coś na kształt giełdy i w taki sposób należy je traktować zgodnie portalu forbes.pl.

Wykorzystując powyższe rady, naprawdę można uniknąć deficytu w budżecie domowym. W końcu, jak mówią, dla chcącego nic trudnego! Wystarczy inwestować z głową, by zyski wynikające z inwestowania w pożyczki online stały się naprawdę realne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii pogodnefinanse. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *